Įmonės nori saulės elektrinių, bet paramos sulauks tik kas ketvirta

Paskelbta

Skatinant įmones pereiti prie neutralios klimatui ekonomikos buvo paskelbtas Inovacijų agentūros kvietimas „Skatinti atsinaujinančių energijos išteklių diegimą pramonės įmonėse (Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionas)“. Gauta 265 paraiškos iš viso dėl beveik 38,9 mln. eurų sumos. Tačiau planuojama kvietimo finansavimo suma – tik 10 mln. eurų, t. y. beveik 4 kartus mažesnė, nei prašo įmonės.

Vaidas Stiga, šiuolaikiškus bei inovatyvius atsinaujinančios energetikos sprendimus siūlančios UAB „Veesla“ B2B projektų skyriaus vadovas, pirmiausia atkreipia dėmesį, kad kvietimas aktualus ne visos šalies, o tik Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionų įmonėms.

Birželio pirmoje pusėje bus paskelbti paraiškų vertinimo sąrašai. Tuomet paaiškės, kas pateko į pagrindinį sąrašą, kas į rezervinį ir kieno paraiškos atmestos, nes neatitiko reikalavimų.

IKI PARAMOS GAVIMO – ĮVYKDYTI REIKALAVIMUS

„Tačiau tiems vykdytojams, kurių paraiškos buvo įvertintos teigiamai, finansavimas nebus skiriamas automatiškai. Bus būtina ne tik vykdyti saulės elektrines pirkimą (kaip neperkančiosioms organizacijoms), bet ir įsirengti ją techniškai teisingai, t. y. saulės elektrinę reikia priduoti tiek ESO, tiek Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT), tiek Inovacijų agentūros ekspertams. Tai padaryti gali ne visi saulės elektrinių rangovai, pavyzdžiui, jei neturi praktikos įrengiant tokias elektrines“, – akcentuoja „Veesla“ B2B projektų skyriaus vadovas, kuris pats dirbdamas Inovacijų agentūros ekspertu vertinimą pateikė dėl daugiau kaip 30 saulės elektrinių. Jis taip pat pataria įsitikinti, ar siūlantis įrengti saulės elektrinę rangovas yra atestuotas VERT, t. y. turi visus leidimus veiklai. Taip pat išsiaiškinti, ar sugebės parengti elektrinės techninį projektą. Tokie projektai būtini visoms daugiau kaip 30 kW galios saulės elektrinėms.

„Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį, ar rangovai turi patirties įrengiant teleinformacijos surinkimo–perdavimo įrenginius (TSPĮ) pagal ESO reikalavimus ir ar gali atlikti elektrinės natūrinius ir kompleksinius bandymus, – V. Stiga siūlo atkreipti dėmesį tiems, kurie gaus paramą saulės elektrinei įsirengti.

– Taip pat išsiaiškinkite, ar rangovas sugebės parengti projektą ir išsiimti statybos leidimą, jei saulės elektrinė įrengiama ant žemės (tiesa, yra išimčių, kai šio leidimo nereikia). Šie žingsniai yra esminiai statant didesnes saulės elektrines.“

 

KIEKVIENAS PROJEKTAS – UNIKALUS

Anot V. Stigos, taip pat žinotina, kad statant ir teikiant projektą Europos Sąjungos finansavimui turi būti visiškai parengta techninė išpildomoji saulės elektrinės dokumentacija, pvz., atlikta stogo ekspertizė, parengti bandymų – matavimų protokolai, pateiktos medžiagų ir įrenginių atitikties ir eksploatacinių savybių deklaracijos, pasirašyti visi darbų perdavimo– priėmimo aktai, taip pat, jei reikalinga, patvirtinta statybos užbaigimo deklaracija (aktas), išimta VERT energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimo pažyma ir kiti dokumentai.

Gavusiems ES paramą reikalingas patikimas partneris saulės elektrinei įsirengti.

„Nuo 2019 m. jau esame įrengę daugiau kaip 1 800 saulės elektrinių, kurių bendroji galia per 20 MW. Matome, kad kiekvienas projektas yra unikalus, o atlikę tiek projektų sukaupėme patirties, kaip savo klientams saulės elektrines suprojektuoti ir įrengti kuo racionaliau, kad jos kuo labiau tenkintų verslo poreikius, – pasakoja V. Stiga, anksčiau dirbęs kitoje bendrovėje saulės parkų projektų vadovu įrengiant 4,4 MW ir 5 MW parkus. – Pasinaudoję mūsų patirtimi ir patyrusia komanda verslai palengvina sau procesą ne tik įsirengdami saulės elektrines, bet ir gaudami paramą, nes su savo klientais nuolat dalinamės sukauptomis žiniomis.“

 

NEGAVUSIEJI PARAMOS TURĖTŲ DAR PASKAIČIUOTI

Saulės elektrinių ekspertas ypač atkreipia dėmesį tų verslų, kurie pateko į pagrindinį ir rezervinį sąrašus – jiems reikalingas patikimas partneris saulės elektrinei įsirengti, kad ji visiškai atitiktų bendrai su ES finansuojamo projekto sąlygas.

„Tačiau neturėtų nusiminti ir tos bendrovės, kurio šiame kvietime finansavimo įsirengti saulės elektrinę negavo. Jau birželį Lietuvos energetikos agentūra planuoja paskelbti kvietimą gauti paramą įsirengiant iki 500 kW saulės elektrines atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms, ūkininkams bei labai mažoms ir mažoms įmonėms. Beje, skaičiavimai rodo, kad nemažai daliai verslų saulės elektrines apsimoka statytis savo lėšomis, nes ir tuomet atsiperkamumas yra apie 6–8 m., o kylant elektros kainoms jis dar trumpėja. Saulės elektrinė – puikią grąžą verslui duodanti investicija. Svarbu pasirinkti saulės elektrinių ekspertą, kuris pasiūlytų naujausias technologijas ir patikimų saulės elektrinių gamintojų įrangą“, – tikina „Veesla“ B2B projektų skyriaus vadovas.

 

 

Taip pat skaitykite

Verslui – LEA parama baterijoms

❓Planavote įsirengti saulės elektrinę savo verslui, tačiau negavote ESO kaip gaminančio

Tarp Biržų Duona ir VEESLA pasirašyta sutartis

Nuotraukoje VEESLA, UAB generalinis direktorius Darius Simanavičius (kairėje) ir Biržų

Sparčiai augančioje ir besiplečiančioje „VEESLOJE“ – naujas vadovas

UAB „VEESLA“ sparčiai auga ir plečia veiklą: prieš ketverius su puse metų

Gaukite pasiūlymą jau šiandieną!

Pildykite forma arba skambinkite +370 625 58999  

      0
      Jūsų krepšelis
      Krepšelis tuščiasGryžti į parduotuvę