Technologijų ir kainų skirtumai renkantis saulės elektrinę: kaip nesuklysti?

Paskelbta

Saulės elektrinė – pagrindinis būdas sutaupyti jau antrus metus iš eilės augančioms elektros sąskaitoms. Ir nors saulės elektrinės įrengimas leidžia nepriklausyti nuo elektros kainų svyravimų, saulės elektrinės įsigijimo kaina šiuo metu yra aukšta. Daugelis nusprendusių įsigyti saulės elektrinę nuogąstauja, kad sparčiai besikeičiant technologijoms jų įrengta elektrinė technologiškai ,,pasens” jau po keletos metų, tad didelės investicijos neatsipirks. Šiame straipsnyje sieksime apžvelgti saulės elektrinių kainų ir technologijų skirtumus, kurie mums padės ne tik geriau susipažinti su saulės elektrinių tipais, technologinėmis ypatybėmis, bet ir sužinoti, kokie saulės elektrinės kainų santykiai vyrauja rinkoje bei ar tikrai aukštesnė kaina garantuoja ilgaamžiškumą ir kokybę.

Parametrai, į kuriuos svarbu atsižvelgti renkantis saulės elektrinę bei jų tarpusavio skirtumai

Vienas iš pirmųjų apsisprendimų prieš renkantis saulės elektrinę, yra saulės elektrinės tipų pasirinkimas, kurį apsprendžia pasirinktas įtampos keitiklis. Reikšmingas faktorius jų montavimui yra saulės elektrinių veikimo principai, atsižvelgiant į kiekvieno namų ūkio ar verslo objekto perspektyvas. Saulės energijos sprendimų įmonės ,,Veesla“ atstovas Evaldas Jakubavičius išskiria tris pagrindinius saulės elektrinių tipus: prie tinklo prijungtos saulės elektrinės, hibridinės saulės elektrinės bei off-gridinės saulės elektrinės. ,,Prie tinklo prijungtos saulės elektrinės – tai tokios elektrinės, kurios visą pagamintą elektros energiją atiduoda į namų tinklą. Dalis jos ten sunaudojama tiesiogiai, o perteklius apskaitomas ir nukeliauja į ESO tinklą. Tokių elektrinių privalumas yra žemesnė įrengimo kaina, o trūkumas – dingus elektrai tinkle elektrinė neveikia“, – pasakoja E. Jakubavičius. Hibridinė saulės elektrinė išsiskiria kitomis ypatybėmis. Specialisto teigimu, tai elektrinė, kuri jungiama prie tinklų, tačiau veikia kartu ir su baterijomis. Tokios sistemos privalumas yra tas, kad tinkle dingus elektrai, namai yra aprūpinami iš baterijos rezervo, todėl elektros tiekimas ir toliau sėkmingai funkcionuoja. Off-gridinė saulės elektrinė – tai elektrinė, kuri veikia be elektros tinklų, tik iš baterijų. ,,Baterijose kaupiama visa elektrinės pagaminta elektros energija. Tokios elektrinės itin retos dėl aukštos baterijų ir pačios sistemos kainos. Jos dažniausiai yra statomos ten, kur nėra galimybės prisijungti prie ESO tinklo“, – teigia  E. Jakubavičius.

Technologiniai parametrai taip pat itin svarbūs būsimam saulės elektrinės savininkui. Pravartu žinoti tai, kokiomis technologijomis pasižymi skirtingos saulės elektrinės. E. Jakubavičiaus teigimu, reikšmingesni technologiniai skirtumai slypi skirtingų gamintojų saulės moduliuose. ,,Pirmosios saulės elektrinės Lietuvoje buvo montuojamos su Polikristalinės technologijos saulės moduliais, kurie lengvai atpažįstami iš mėlynos spalvos. Šių modulių jau kuris laikas nebegalima įsigyti, nes juos pakeitė kur kas efektyvesni ir pasižymintys žemesne degradacija monokristaliniai saulės moduliai. Šių modulių celės yra juodos spalvos, tarp celių dažniausiai yra balti tarpeliai. Kadangi balta spalva geriau atspindi šilumą, tokie moduliai mažiau kaista ir pasižymi šiek tiek didesnėmis generacijomis“, – pasakoja specialistas. ,,Veesla“ atstovo teigimu, tiems būsimiems saulės elektrinių savininkams, kuriems svarbu estetinis vaizdas, elektrinė komplektuojama su visiškai juodais saulės moduliais, juose taip pat naudojamos P-tipo celės. Vis dėlto tarpeliai tarp celių yra juodi, būtent dėl to sumontuotas ant stogo modulis atrodo itin estetiškai – kaip juodo stiklo lakštas. Taip pat praėjusiais metais itin išpopuliarėjo saulės moduliai su N-tipo celėmis, kurie pasižymi dar mažesne degradacija nei P-tipo moduliai. Vis dėlto ši technologija dar nėra ištobulinta, todėl šie produktai pasižymi aukštesne gedimų rizika.

Dar vienas svarbus parametras renkantis saulės elektrinę – saulės modulių efektyvumas. Tai universalus parametras, leidžiantis spręsti apie santykinį saulės modulio galingumą testavimo sąlygomis. ,,Pavyzdžiui, jeigu modulio efektyvumas yra 21%, jo išgaunama galia iš kvadratinio metro bus 210W, jei efektyvumas 20% – tuomet  iš kvadratinio metro bus išgaunama 200W galia. Tad kuo aukštesnis efektyvumas, tuo labiau tai tampa svarbu turint ribotą stogo plotą –  teoriškai tai leistų išgauti didesnį elektrinės galingumą. Tačiau pati saulės elektrinės gamyba labiau priklauso nuo šiluminių modulio savybių, metinės modulių degradacijos ir atsparumo gedimams (išdegimo taškams bei celės mikroįtrūkimams). Renkantis saulės modulius rekomenduočiau daugiau dėmesio skirti modulio naudojamų technologijų patikimo ir ilgaamžiškumo didinimui“, – pataria E. Jakubavičius.

Kokia yra kainos reikšmė renkantis saulės elektrinę?

Visi siekiame sutaupyti, tačiau ar renkantis saulės elektrinę pirmiausia verta vadovautis jos kaina? Iš tiesų, saulės saulės elektrinės konstrukcijų kaina priklauso nuo daugybės aspektų: konstrukcijų parametrų, montavimo vietos, konstrukcijų apkrovų parametrų. Na, o didžiausią saulės elektrinės kainą sudaro moduliai ir inverteriai. Patys saulės moduliai yra skirstomi į keletą segmentų, kuriuos naudinga žinoti. Pagal kokius segmentus galima suskirsti saulės modulių kainą, pasakoja E. Jakubavičius. ,,Žemiausiam segmentui priskirčiau tokius produktus, kurie pasižymi žemesne nei rinkos vidurkis kaina, prastesniais modulių parametrais, taip pat į šį segmentą pakliūva gamintojai, turintys trumpą gamybos istorija arba apimtis. Tokie produktai savo kaina dažniausiai būna labai konkurencingi, tačiau klientui generuoja mažesnę grąžą bei yra rizikingesni vertinant ilgalaikėje perspektyvoje. Iš gamintojų pavyzdžių tai būtų ,,Bluesun“, ,,ZnShine“, ,,Bauer“, ,,Recom””, – pasakoja specialistas. Į kokybiškų ekonominės klasės modulių segmentą, pasak ,,Veesla“ atstovo, papultų daugelio didžiųjų Kinijos įmonių produkcija, kuri pasižymi standartinėmis rinkai savybėmis. Ši produkcija yra gaminama itin dideliais kiekiais komerciniams projektams, o tai leidžia mažinti jų kainą. Iš gamintojų tai būtų ,,Longi“, „Jinko“, ,,Risen“, ,,Trina“, ,,Canadian Solar“. Na, ir galiausiai, vadinamasis premium segmentas. ,,Egzistuoja labai daug įvairių nuomonių, kas priklauso šiam segmentui. Manytume, kad į šį segmentą patenka tie gamintojai, kurie turi ilgametę gamybinę saulės modulių patirtį, yra išvystę technologijų vystymo padalinius, patys gaminasi svarbiausią saulės modulių komponentą – celes, o saulės moduliai techniniais parametrais skiriasi nuo ekonominės klasės produktų. Tokie gamintojai galėtų būti ,,LG“, ,,QCells“, ,,Sunpower“, ,,Panasonic“, ,,REC“, – pasakoja E. Jakubavičius.

Daugeliui gali kilti mintis, kad aukštesnė saulės elektrinės kaina garantuoja geresnę kokybę, mat įprastai didesnė kaina daro poveikį prekės kokybės suvokimui.  E. Jakubavičius tam pritaria – kaip ir daugelyje kitų sričių, taip ir saulės elektrinių rinkoje didesnė produkto kaina nulemia tai, kad gaminant produktą bus naudojami kokybiškesni komponentai. ,,Saulės elektrinė – tai ne vien komplektuojančių komponentų visuma, tačiau taip pat ir techniniai sprendimai, priimami konkrečiam objektui: tinkamai parinktos montavimo medžiagos, elektrinės montavimas bei paruošta dokumentacija, kuri ateityje leis tinkamai aptarnauti ar praplėsti elektrinę. Natūralu, kad žemesnė kaina verčia rangovus ieškoti kompromisų tiek kalbant apie įrangos kokybę, tiek ir apie patį procesą. Tokių kompromisų pavyzdžiai: kuomet taupant kaštus saulės elektrinės rangovai projektuoja iš žemėlapių arba montuotojams atvykus pas klientą į kiemą. Taupant ant montavimo medžiagų, jų naudojama mažiau arba prastesnės kokybės, todėl elektrinės neatlaiko vėjo ar sniego apkrovų. Būtent todėl produkto kaina tikrai nulemia tai, kad gamyboje bus naudojami kokybiškesni komponentai, o tai pat gamintojas galės skirti daugiau laiko klientui. Taip jis gaus kokybiškesnę paslaugą ir garantinį aptarnavimą, kuomet to prireiks“, – teigia specialistas.

Šaltinis: www.manonamai.lt

Taip pat skaitykite

Bene pirmieji laidojimo namai, sostinėje įsirengę saulės elektrinę 

Dažnas sostinės ir kelių kitų aplinkinių miestelių gyventojas UAB „Tadora“ iš karto

„INVEGA“ tęsia paraiškų priėmimą saulės elektrinėms įsigyti

Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA)  tęsia

Pilviškiuose gaminama mediena, „sušildyta“ saulės energijos

Saulės elektrinė ant uždarosios akcinės bendrovės „Remavita“ stogo veikia pusketvirto

Gaukite pasiūlymą jau šiandieną!

Pildykite forma arba skambinkite +370 625 58999  

      0
      Jūsų krepšelis
      Krepšelis tuščiasGryžti į parduotuvę