Ką naudinga žinoti apie elektros energijos „pasaugojimo mokestį“?
„Pasaugojimo mokestis“ – tai mokėjimas už elektros energijos pasaugojimą tinkluose. Jis yra aktualus tiems, kurie turi saulės elektrines ir dalį sugeneruotos elektros „grąžina“ į tinklą. Įsirengus saulės elektrinę, gaminama elektra gali būti suvartota iškart arba perduota į elektros tinklus vėlesniam panaudojimui. Už tokią pasaugojimo paslaugą taikomas mokestis yra nurodytas tarifų plane.
Norint optimizuoti išlaidas, svarbu suprasti, kuris mokėjimo metodas bus naudingiausias skirtingais metų laikais, taip pat pravartu atkreipti dėmesį į šiuos rodiklius:
- momentinis elektros energijos suvartojimas,
- vidutinis metinis elektros energijos suvartojimas,
- elektros energijos kiekis, „perduotas pasaugoti“ tinkluose.
Kokie privalumai? Išmanus požiūris į savo elektrinės valdymą padeda taupyti ir efektyviau išnaudoti saulės energiją. Teisingai įvertinus poreikius, elektros gamybos–vartojimo ypatumus bei planus, ESO tarifo pasirinkimas bus paprastesnis.
Kas dar svarbu? Elektros energija ESO tinkluose kaupiama nuo balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d. Pasibaigus šiam laikotarpiui, visas sukauptas kiekis anuliuojamas ir kaupimas pradedamas iš naujo. Už pagamintą, bet nepanaudotą elektros energiją, kuri perduota pasaugojimui, galima gauti kompensaciją.
Detalesnė informacija apie tarifų planus ir kainodarą pateikiama ESO svetainėje.
Kas aktualu pirmaisiais saulės elektrinės įrengimo metais?
Šis laikotarpis padeda suprasti, kaip efektyviai išnaudoti saulės elektrinės išteklius. Pirmiausia, reikėtų stebėti, kiek elektros energijos sunaudojama realiuoju laiku ir kiek jos yra atiduodama į tinklą. Taip lengviau įvertinsite, kiek energijos jums iš tikrųjų reikia bei kokią dalį norite „pasaugoti“ vėlesniam laikui.
Šiltuoju metų laiku elektrinė generuos daugiau energijos, todėl jos dalis gali būti nesuvartota ir atsidurti tinkle. Jeigu saulės elektrinė įrengiama pavasarį arba vasaros pradžioje, tikėtina, kad sukaupsite nemenką kiekį „pasaugotos“ energijos, kurią vėliau galėsite naudoti rudens ar žiemos mėnesiais. Tokiu atveju svarbu palyginti visus tarifų planus, kad pasirinktumėte patraukliausią mokėjimo būdą už tinklo paslaugą, kai pasiūla (gamyba) viršija poreikį.
Jei elektrinė sumontuojama vėlyvą rudenį ar žiemą, kai saulės šviesos mažiau, didesnę reikšmę įgaus mokėjimas už kiekvieną sugeneruotą ir atiduotą kilovatvalandę. Pasirinkus netinkamą mokėjimo planą, galite patirti didesnes išlaidas. Vis dėlto pirmieji metai ir yra skirti suprasti savo realius elektros poreikius, kad vėliau galėtumėte pakoreguoti ESO tarifo pasirinkimą.
Pagrindiniai atsiskaitymo būdai:
-Mokėti už pagamintą, perduotą į tinklą ir vėliau susigrąžintą kilovatvalandę;
-Mokėti fiksuotą įmoką už įdiegtą saulės elektrinės galią;
-Atsiskaityti pagaminta elektros energija už pasinaudojimą tinklais.
Nepamirškite, kad planus galima keisti kartą per kalendorinius metus. Jeigu pastebėsite, jog dabartinis atsiskaitymo būdas nebeatitinka jūsų lūkesčių, pateikite prašymą ESO dėl kito pageidaujamo plano. Periodiškai naudinga pasidomėti naujausiomis kainomis, akcijomis bei kitomis aktualiomis sąlygomis – tai leis lanksčiai reaguoti į besikeičiančią elektros energijos rinką ir užtikrinti optimalias išlaidas.
Kas yra ESO tarifas saulės elektrinėms?
ESO tarifas saulės elektrinėms – tai specialus mokėjimo ir atsiskaitymo principas, taikomas gaminantiems vartotojams, kurie turi įsirengę saulės jėgainę ir jungiasi prie elektros tinklų. Šis tarifas apima įmoką už tinklų naudojimą, pasaugojimo paslaugą ir kitus su elektros energijos tiekimu susijusius kaštus. Mokėjimas priklauso nuo pasirinkto plano, elektros generavimo ir naudojimo laiko, todėl svarbu įvertinti, koks ESO tarifo pasirinkimas labiausiai atitinka individualius vartotojo poreikius.
Ar galima keisti tarifų planą jau turint saulės elektrinę?
Taip, planą galima keisti vieną kartą per kalendorinius metus. Jeigu pastebite, kad esamas atsiskaitymo metodas nėra optimalus, tereikia kreiptis į ESO ir pateikti prašymą dėl naujo plano. Tokia galimybė leidžia išlikti lankstiems ir prisitaikyti prie besikeičiančių elektros poreikių, nes tarifų planai gali būti atnaujinami bei tobulinami.
Kaip užsiregistruoti ESO saulės elektrinės tarifui?
Norint užsiregistruoti specifiniam tarifui, pirmiausia reikia turėti aktyvią sutartį su elektros tiekėju. Tada per ESO savitarnos sistemą arba susisiekus su klientų aptarnavimo specialistais, užpildyti prašymą dėl tam tikro plano. Pasirenkant ESO tarifą, svarbu pateikti tikslius duomenis apie jūsų turimą arba planuojamą įsirengti saulės elektrinę, kad ESO galėtų pasiūlyti tinkamiausias sąlygas.